Mentalność uliczna

Nazwy ulic są specyficznym zapisem historii miast i wsi, opisem życia codziennego i wyrazem aspiracji ich społeczności. Na poziomie pojedynczej miejscowości często jedynie one przypominają jaką rolę pełniło dawno dane miejsce czy okolica. Analizowane na poziomie całego kraju, nazwy ulic mówią wiele o mentalności i historii regionów. Przedstawione we wpisie wyniki to efekt działania dwóch skryptów w Pythonie na ogólnodostępnym rejestrze podziału terytorialnego polski TERYT w wersji z września 2013.

Pewne nazwy są dość oczywiste, bo związane z geografią obszaru. Nikogo nie powinno dziwić, że ulic Morskich najwięcej jest w województwach graniczących z Bałtykiem, a Górskich w Karpatach. W większości przypadków mapki odwzorowują nie bezwzględną liczbę ulic (wtedy zazwyczaj wygrywałoby województwo mazowieckie z prawie czterdziestoma tysiącami ulic), ale udział szukanych ulic we wszystkich ulicach w danym województwie. Niektóre ulice są dłuższe, niektóre ważniejsze, więc takie porównanie nie jest zapewne optymalnym rozwiązaniem, ale i tak pozwala wychwycić pewne wzory. I tak w Zachodniopomorskim ulice „Morskie” stanowią 2,5‰ ulic województwa, a w Śląskim „Górskie” to 1,4‰.

morska

gorska


Trudniej jest wytłumaczyć różnice między partyzantami (poniżej po lewej) a powstaniami i powstańcami (poniżej po prawej), chyba żeby przyznać, że to prawda, że w Wielkopolsce partyzantki po prostu nie było. Trochę temu jednak przeczy fakt, że w Wielkopolskim są 24 ulice Armii Krajowej i 2 Armii Ludowej.

partyzan

powsta

Kolejny przykład wydaje się wskazywać na to, że najwięcej sporów o nazwy ulic toczy się w Łódzkim — ulic Spornych (poniżej po lewej) jest tam około jednego promila, a im dalej od Łodzi, tym mniej waśni. Jeżeli się jeszcze spojrzy na ulice Zgody (poniżej po lewej) to może koncepcja Polski jako obwarzanka nie jest zupełnie pozbawiona sensu.

sporna

zgody

Z ciekawostek warto wspomnieć o tym, że województwo Wielkopolskie ma prawie 4‰ dróg Krętych, ulice Nowe wygrywają ze Starymi 945:59, Mokrych jest ponad dwa razy tyle co Suchych (182:72), jest tylko jedna ulica Jedyna i tylko jedna Prawdziwa, są 4 Trójkątne, 3 Prostokątne, 5 Przekątnych ale nie ma żadnej Pokątnej.

Brak mapy administracyjnej Polski w formacie SVG na wolnej licencji uniemożliwia mi bardziej szczegółowe zabawy, na poziomie powiatów i gmin. Wykorzystana tu mapka Polski została stworzona przez Hiuppo i jest dostępna na Wikimedia Commons na licencji GNU FDL 1.2 / CC-BY-SA 3.0

Reklamy

Tagi: , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: