Kompostowanie zakładek 6

Po ponad roku przerwy powrót do kompostowania zakładek. O każdym z tych tematów można by napisać coś dłuższego, ale wtedy wpisy nie pojawiałyby się nigdy.


Czy pisząc o kobietach w nauce trzeba zwracać uwagę na ich płeć? Anne Finkbeiner z Last Word On Nothing postanowiła napisać o wybitnym astronomie i ani razu nie wspomnieć o tym, że jest kobietą (nie, nie chodzi o Kopernika). W USA jest to łatwiejsze niż w Polsce, bo zawód „astronomer” nie określa jednoznacznie płci. Christie Aschwanden we wpisie na Double X Science (en) spisała zasady „testu Finkbeiner” na neutralność płciową: w tekście nie można wpsominać o tym, że protagonista jest kobietą, jaką pracę ma jej mąż, jak organizuje opiekę nad dziećmi, jak dba o swoich podwładnych, jak przeszkadzało jej współzawodnictwo w swojej dziedzinie, jaki stanowi model dla innych kobiet, jak jest „pierwszą kobietą, która…”.


We wpisie w Posion Review (en) omówiono pracę badająca wpływ stosowania opartych na alkoholu płynów do dezynfekcji rąk na wyniki badań alkomatami. Płyn stosowały oczywiście osoby testujące, a nie badane. W wielu przypadkach u zupełnie trzeźwych badanych wykrywano stężenia alkoholu przekraczające legalny limit.


Każdy nauczyciel i popularyzator musi sobie to powtarzać: „Edukacja twoich słuchaczy jest ważniejsza od twojego ego”. Na swoim blogu John Romano pisze (en) co może odpowiedzieć nauczyciel gdy dostaje pytanie, na które nie zna odpowiedzi. W skrócie: „Nie jestem pewien, ale dowiedzmy się”. Raz udawał że wie, o czym mówi, a potem przez długi czas musiał odbudowywać utracone zaufanie studentów.


Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczący efektów skażenia po awarii reaktora Fukushimie jest (a) przerażający (b) uspokajający. New York Times informuje, że „Według WHO ryzyko zdrowotne po wypadku w Fukushimie jest niewielkie” (en). Co mówi Polskiego Radio? „Duże ryzyko raka tarczycy w okolicach Fukushimy”. Faktycznie, szacuje się, że ryzyko raka tarczycy w przeciągu całego życia u dziewczynek narażonych na promieniowanie w okresie niemowlęcym wzrosło o 70%, czyli z 0,75% do 1,25%. A szacunki WHO są celowo zawyżone i przedstawiają najgorszy możliwy scenariusz. Szkoda, że od podstawówki nie uczy się dzieci statystyki — szczególnie to boli, gdy rok 2013 jest Międzynarodowym Rokiem Statystyki (en).


Jak sprawić, by z artykułu na Wikipedii dowiedzieć się, które z podawanych źródeł możesz znaleźć w swojej bibliotece? Ciekawy projekt (en) w USA już eksperymentalnie działa, w Polsce pewnie się pojawi za pięć lat, a wtedy delecjoniści ruszą do bibliotek palić mało znaczące książki (tu trochę o paleniu książek).


Poprzednio skompostowane

Reklamy

Tagi:

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: