Zbyt piękne by było prawdziwe

A przynajmniej do końca prawdziwe. Chodzi o niedawne odkrycie „nazistowskiego Buddy z kosmosu” (termin z rodzaju „polskie obozy koncentracyjne”), używanej przez wielu do określenia posążka przywiezionego ponoć z Tybetu pod koniec lat 30tych 20go wieku przez niemieckiego biologa i etnologa Ernsta Schäfera. Teraz, jak donosi The Guardian (en), pojawiły się wątpliwości co do posążka. Wątpliwości nie dotyczą materiału, z którego został wyrzeźbiony — naukowcy są przekonani, że pochodzi on z meteorytu Chinga. Kwestionowane jest stwierdzenie, że posążek został wyrzeźbiony w 11ym wieku przez artystę z przedbuddyjskiej kultury Bon. Jak donosi The Guardian, specjalista od buddyzmu Achim Bayer z Uniwersytetu w Seulu wskazuje na trzynaście cech, które dla ekspertów są w sposób oczywisty nietybetańskie. Dotychczas żaden z uznanych autorytetów od sztuki tybetańskiej czy mongolskiej nie potwierdził autentyczności posążka. Teraz nawet pojawiły się wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście przywiózł go Schäfer. Historyk Isrun Engelhardt, który dogłębnie badał historię wyprawy Schäfera, nie znalazł wzmianki o statuetce w szczegółowym zestawieniu przedmiotów przywiezionych przez ekspedycję. To trochę godzi w piękno historii, o której pisałem miesiąc temu, a o której Gazeta Wyborcza pisze sporo dzisiaj. Tak czy tak, miejsce posążka jest w muzeum.

Z innych historii, zbyt pięknych by były prawdziwe, warto wspomnieć o metabadaniu Dr Johna Ioannidisa ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Stanforda. Po analizie 3.000 przeglądów obejmujących 200.000 badań stwierdził, że 90% „bardzo znaczących efektów terapii” po dalszych badaniach okazało się prawie żadne. W praktyce oznacza to, że jedno na dziesięć doniesień w stylu „odnaleziono lek na…” czy „koniec choroby…” ma szansę przetrwać próbę czasu. Praca Ioannidisa w JAMA znajduje się za paywallem, ale warto przeczytać wpis na Knight Journalism Science Tracker (en).

[Korekta 2013-02-10 poprawiona błędna pisownia nazwiska Ioannidis (raz było poprawnie, raz nie) i jeden błąd w angielskim]

Tagi: ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: