Boty – Ludzie 3:0

Odbywająca się 2 sierpnia ceremonia rozdania nagród Hugo, przyznawanej od ponad 50 lat jednej z najważniejszych nagród za science-fiction, miała być pierwszą transmitowaną na żywo. Zaczęło się dobrze, lecz gdy Neil Gaiman odbierał nagrodę za najlepszą krótką formę dramatyczną, boty Skynetu Vobile przerwały transmisję. Uznały puszczane przed wystąpieniem laureata fragmenty z Doctor Who za naruszenie praw autorskich, a firma Ustream, która obsługiwała transmisję, nie była w stanie jej przywrócić. Więcej o tym można przeczytać na Gizmodo (pl) czy na io9 (en).

Od powstania science fiction jej twórcy przewidywali przeróżne, często nieprzyjemne dla ludzi, konsekwencje rozwoju nauki i techniki. Organizatorzy Hugo nie przewidzieli takiej sytuacji, choć można było jej zapobiec korzystając z oferowanej przez Ustream „usługi premium”, która chroni przed automatycznym usuwaniem treści. Nie przewidzieli, choć takie sytuacje zdarzają się już coraz częściej.

Gdy Curiosity pomyślnie wylądował na Marsie, NASA wrzuciła na YouTube relację z wydarzenia dla tych, którzy nie mogli oglądać lądowania na żywo. Niektórzy w kontroli lotów czekali na tę chwilę prawie dziesięć lat:

Jednak wielu odwiedzających YouTube zobaczyło coś takiego:

źródło: Techdirt

Wygląda na to, że Scripps Local News, część konglomeratu medialnego E. W. Scripps Company, wrzucił materiał z NASA ponownie na YouTube, a używany przez firmę program wrzucający automatycznie dopisał copyright. Film, jak wszystkie z NASA, był w domenie publicznej — NASA nawet nie mogła zgłosić na niego copyrightu. Kilka miesięcy wcześniej, w kwietniu tego roku, firma w podobny sposób zablokowała film NASA z przelotu promu kosmicznego Discovery do Instytutu Smithsonian na grzbiecie 747. Ani wtedy, ani teraz Scripps nie poniósł odpowiedzialności za przypisywanie sobie praw do materiałów z domeny publicznej. Szczegóły na Techdirt (en).

Teraz boty dobrały się do relacji z konwencji amerykańskiej Partii Demokratycznej. Warto zwrócić uwagę, ilu firm prawa zostały naruszone:

źródło: Wired

Szczegóły na Wired (en).

Boty coraz częściej podejmują decyzje w różnych sprawach, czasami w kwestiach życia i śmierci, o czym można poczytać we wpisie Pięć największych pomyłek programistów na Journey of Science (pl).

Wkrótce w Wielkiej Brytanii mogą wejść w życie przepisy dotyczące automatycznej cenzury sieci (en). Ma ona w założeniu chronić dzieci przed dostępem do niewłaściwych treści, ale dotychczasowe przykłady z oddawaniem decyzji durnym automatom każą przypuszczać, że, o ile ustawa przejdzie, dzieci nie będą mogły dowiedzieć się niczego o takich hrabstwach jak Wessex, Sussex, a już tym bardziej o miejscowości Scunthorpe. No i nie będą mogły korzystać z niektórych fontów.

Reklamy

Tagi: , , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: