Sally Ride 1951-2012

Sally Ride w kokpicie promu kosmicznego Challenger w 1983 roku. Fot. NASA [Public domain], via Wikimedia Commons

23 lipca 2012 w wieku 61 lat umarła na raka trzustki Sally Ride, pierwsza amerykańska kobieta na orbicie. Przy okazji była też jedną z najmłodszych osób w przestrzeni kosmicznej — w trakcie swojego pierwszego lotu miała zaledwie 32 lata. Ride, specjalista od fizyki laserów, brała udział w pracach nad mechanicznym ramieniem używanym na promie do takich działań jak umieszczanie na orbicie satelitów. Teraz spokojnie może dołączyć do tych kobiet naukowców, których nauczyciele nie będą dawali dzieciom jako przykład.

Ride była w trakcie przygotowywań do trzeciego lotu w kosmos gdy w 1986 eksplodował wkrótce po starcie Challeneger. Została członkiem komisji Rogersa, która badała przyczyny katastrofy i była jedyną osobą z NASA, która wspierała publicznie inżyniera, który starał się powstrzymać start. Roger Boisjoly ostrzegał o dużym prawdopodobieństwie uszkodzenia pierścieni uszczelniających w rakietach wspomagających ze względu na bardzo niską temperaturę powietrza w czasie startu. Jak donosi The New York Times (en), zazwyczaj powściągliwa Ride uściskała Boisleya po tym jak skończył zeznawać przed komisją Rogersa. Odeszła z NASA w 1987 i pracowała na takich uniwersytetach jak Stanford czy UCSD oraz w JPL. W 2003 NASA zaprosiła ją do komisji badającej przyczyny katastrofy promu Columbia, gdzie również zadawała trudne i odważne pytania.

Sally Ride była głównym inicjatorem projektów EarthKAM i MoonKAM, dającym dzieciom ze szkół podstawowych i średnich możliwość uczestniczenia w badaniach przestrzeni kosmicznej. W 2001 roku założyła wspólnie z Tam O’Shaughnessy firmę Sally Ride Science tworząca naukowe programy edukacyjne dla dzieci z wyższych klas szkół podstawowych i średnich, ze szczególnym uwzględnieniem dziewczynek. Trudno powiedzieć ile młodych kobiet zainspirowała do poświęcenia się nauce. Warto przeczytać artykuł w New Scientist (en), w którym Lisa Grossman pisze, jak przykład Sally Ride pozwolił jej i tysiącom dziewczyn uświadomić sobie, że mogą sięgać gwiazd:

Była żywym przykładem tego, jak łamać stereotypy płciowe, unikając przy tym seksistowskich pytań mediów. Jej pierwszy lot na Challengerze miał miejsce zanim się urodziłam. Dzięki niej wyrosłam w świecie, w którym moja płeć nie przeszkadzała w dotarciu do gwiazd.

Sally Ride dbała o swoją prywatność, i fakt jej choroby był ukrywany przed światem. Zgodnie z jej wolą dopiero po śmierci szeroka publiczność dowiedziała się też tego, co nie stanowiło tajemnicy dla jej dobrych znajomych. Ostatnie 27 lat życia Sally Ride spędziła w związku z Tam O’Shaughnessy, profesorem psychologii, którą poznała we wczesnej młodości. Teraz Sally Ride jest znana nie tylko jako pierwsza amerykańska astronautka, ale też pierwsza homoseksualistka w kosmosie. Na tę rewelację zareagowała konserwatywna amerykańska komentatorka, Debbie Schlussel, znana w Polsce z wypowiedzi na początku lipca w sprawie przeprosin Baracka Obamy za użycie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Stwierdziła, że „oburzenie na pseudo-gafę Obamy jest śmiechu warte, bo Polacy wymordowali miliony Żydów”. Teraz Schlussel napisała, że Sally Ride nie była żadną bohaterką, w kosmos poleciała tylko za sprawą wojującego feminizmu, że tysiące lepiej wykwalifikowanych astronautów nie poleciało, bo zajęła ich miejsce. Przeszkadzają jej wszystkie „pierwsze” osiągnięcia Ride (pierwsza kobieta sikająca w przestrzeni kosmicznej) i przypomina, że wszystko to przed nią pierwsi zrobili mężczyźni.

Reakcja Popehat na wypowiedź Schlussel jest długa i po angielsku, ale warto przeczytać ten piękny przykład na to, jak uprzejmie i wyczerpująco można przykopać trollom. Popehat wziął pod lupę biografię Schlussel z jej strony i chłodno ją zbadał. „Przegrałaś sprawę sądową, w której próbowałaś pozbawić współobywatela prawa do publicznego wystąpienia? Jakiś mężczyzna zrobił to pierwszy. Spieprzyłaś kod HTML na swojej stronie tak, że pojawiają się robaczki? Jakiś mężczyzna zrobił to pierwszy. Nadużyłaś słowa „dosłownie”? Jakiś mężczyzna zrobił to pierwszy.

Sally Ride była świetnym człowiekiem i naukowcem. Będzie świetnym wzorem dla wielu młodych ludzi. Tyle, że wzorów tych nie podadzą im nauczyciele. A amerykańskie szkoły podstawowe nazwane jej imieniem mogą mieć twardy orzech do zgryzienia.

Reklamy

Tagi: ,

Jedna odpowiedź to “Sally Ride 1951-2012”

  1. Kobiety w nauce — te wzory nie przejdą | Szescstopni Says:

    […] Update 29.07.2012 — Kolejna kobieta naukowiec, która nie będzie dawana dzieciom z wzór — Sally Ride. […]

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: