Handlarzom organami wypadły kredki

Z RMF24 można się dzisiaj dowiedzieć, że CBŚ uderza w handlarzy ludzkimi organami. Świetnie. Handlarze, którzy zarabiają na ludzkim nieszczęściu, powinni siedzieć. Policjanci z 80 komend weszli do 95 mieszkań. Ilu handlarzy wpadło w sieć?

Tytuł notatki na policja.pl jest już bardziej stonowany: ANONS – policyjna akcja przeciwko oferującym narządy do sprzedania. Policjanci Centralnego Biura Śledczego we współpracy z Wydziałem Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego KGP ustalili 250 anonsów. Nie zatrzymano żadnego kupującego, a trafiono do mieszkań tych osób ogłaszających gotowość do sprzedania swoich narządów, które udało się namierzyć, czyli całych 38%. Na razie zarzuty postawiono 23 osobom. Sprawa jest rozwojowa — być może uda się ustalić kupujących na podstawie analizy korespondencji z hipotetycznymi kupującymi, zapisanej w zatrzymanych u sprawców komputerach.

W Polsce próba sprzedania własnych organów jest zagrożona karą do jednego roku więzienia, ale z tego prawie nikt nie zdaje sobie sprawy. Trudno się dziwić, że w kraju, w którym panuje bieda, znajdą się zdesperowani ludzie gotowi poważnie uszkodzić sobie zdrowie w zamian za potencjalny zarobek kilkunastu tysięcy złotych. Teraz odbędzie się kilkadziesiąt rozpraw, w których jeżeli zapadną wyroki, to raczej tylko grzywny, ewentualnie więzienia w zawieszeniu. Osoby, które chciały dorobić sprzedając kawałek siebie zamiast napadania na bank, będą teraz musiały znaleźć pieniądze na grzywnę. Może ponownie spróbuję sprzedać nerkę, ale tym razem zrobią to ostrożniej.

Przypomina to trochę historię z lat siedemdziesiątych, gdy milicjant chwalił się koledze: „Rozpędziłem dzisiaj bandę chuliganów. Jednemu tak przyłożyłem, że poleciał na ziemię i wypadły mu wszystkie kredki z tornistra”.

Reklamy

Tagi:

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: