Małe kroki do przodu przy paraliżu

Tetraplegia, czyli paraliż czterokończynowy, była dotąd uznawana za stan zupełnie nieuleczalny. Osoby nią dotknięte nie mogą poruszać nogami i rękami, nie mają też w nich czucia. Stopień paraliżu zależy od tego, na jakiej wysokości uraz lub choroba uszkodziła rdzeń kręgowy. Uszkodzenia w obszarze najwyższych kręgów, C1 do C4, wiążą się najczęściej z zupełnym bezwładem rąk, jednak te powstałe niżej, w obszarze C5 do C7, pozwalają niekiedy na ruchy ramion, łokci, a nawet nadgarstków. Jednak dotychczas nie było mowy o poruszaniu palcami.

Dr Susan E. Mackinnon ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis opracowała i przeprowadziła rok temu operację, która pozwoliła pacjentowi sparaliżowanemu przez uszkodzenie kręgu C7 odzyskać możliwość zginania kciuka i palca wskazującego. Ci, dla których nie wydaje się to być niczym szczególnym, powinni czym prędzej, zanim zejdzie z ekranów, zobaczyć francuski film Nietykalni. Pacjent Dr Mackinnon jest teraz w stanie sam brać do ust małe kawałki jedzenia.

Chociaż przyczyną paraliżu było uszkodzenie kręgosłupa, to operowane było ramię pacjenta. Odpowiedzialny za ruchy palców nerw, prowadzący do rdzenia poniżej miejsca uszkodzenia, został podczepiony do innego nerwu, prowadzącego wyżej, do funkcjonującej części rdzenia. Sama operacja była dopiero początkiem i dopiero po roku rehabilitacji informacje o niej poszły w świat. Co ciekawe, operację przeprowadzono 22 miesiące po wypadku, który doprowadził do paraliżu 71-letniego pacjenta, co oznacza, że czas od uszkodzenia do operacji nie jest krytycznym czynnikiem.

Philippe z Nietykalnych nie ma raczej szansy na taką terapię — jego uszkodzenie dotyczy odcinka C3-C4. Ale warto pamiętać, że jeszcze nie tak dawno temu uważano, że najmniejsze dotknięcie serca skalpelem spowoduje śmierć, a dzisiaj przeszczepy serca nie są niczym nadzwyczajnym. Na pewno nie jest to ostatnie słowo lekarzy w sprawie tetraplegii.


Praca Mackinnon et al. w Journal of Neurosurgery (en, otwarty dostęp)

Informacje dla potencjalnych pacjentów (tylko C6-C7) Szkoły Medycyny Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis (en)

Reklamy

Tagi:

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: