Zwierzęta i święta

Często okres przed świętami religijnymi to dla wielu gatunków czas wielkiej rzezi. Głównymi ofiarami obchodzonego w Stanach Zjednoczonych święta Dziękczynienia są indyki. W Polsce przed świętami Bożego Narodzenia pod młotek idą karpie. Ofiarami Wielkanocy w północnej Etiopii są osły.

Hiena cętkowana z małymi w Kraterze Ngorongoro w Tanzanii. Fot. Budgiekiller, CC-BY-SA-2.5


Hiena cętkowana (Crocuta Crocuta) jest zwierzęciem synantropijnym, co oznacza że całkiem dobrze radzi sobie w obecności człowieka. Tak jak myszy, wróble, czy kuny, wykorzystuje efekty ludzkiej działalności do zapewnienia sobie pożywienia. Wbrew powszechnym mniemaniom, hieny nie są wyłącznie padlinożerne. Są całkiem skutecznymi myśliwymi — na obszarze ekosystemu Maasai Mara w Kenii 60 do 95% pożywienia stanowią zwierzęta, które same upolowały. Gdy jest ku temu okazja, hieny napadają na bydło hodowlane.

W okolicach miasta Mekelle w północnej Etiopii, gdzie przeprowadzono badania ostatnio opisane w Journal of Animal Ecology, polowanie dostarcza hienom poniżej 20% pokarmu. Żywią się w większości odpadami zwierzęcymi z wysypisk, rzeźni, a nawet kliniki weterynaryjnej, i potrafią strawić wszystko z wyjątkiem włosów i kopyt. Jedną z wyjątkowych cech hien jest zdolność do trawienia kości, co powoduje, że ich odchody to praktycznie biały proszek wapienny z kawałkami włosów.

Na badanym obszarze większość ludności należy do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego i pilnie przestrzega 55-dniowego postu przed Wielkanocą. Oznacza to, że mięso praktycznie przestaje być dostępne na rynku, a jego odpady nie lądują w śmieciach. Wtedy hieny przerzucają się na osły. W okresie od marca do maja 2010 badacze zebrali ponad 500 próbek odchodów hien i zbadali ich skład. Odchody z czasu postu zawierały znacznie więcej włosów niż pozostałe. Zawartość włosów w okresie przed postem jak i po nim była podobna, co sugeruje, że zmiana diety hien była ściśle związana ze zmianą diety mieszkańców.

Ludzkie przekonania czynią cuda. Nie dziwi więc, że pewna azjatycka ryba stała się kluczowym elementem obrzędu religijnego pewnej wspólnoty chrześcijańskiej w części europy wschodniej, a osły w Etiopii cierpią z powodu rocznicy śmierci postaci, którą ich przodek na własnym grzbiecie wniósł do Jerozolimy.


Adaptability of large carnivores to changing anthropogenic food sources: diet change of spotted hyena (Crocuta crocuta) during Christian fasting period in northern Ethiopia, , Journal of Animal Ecology.

In run-up to Easter, fasting Ethiopians force hyenas to kill donkeys, Not Exactly Rocket Science.

Reklamy

Tagi: , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: