Panta rhei

Żyjący ponad dwa i pół tysiąca lat temu Heraklit z Efezu miał powiedzieć „Πάντα ῥεῖ” (panta rhei, wszystko płynie), jemu też zawdzięczamy stwierdzenie, że „nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki, za każdym razem bowiem inna woda w niej płynie”. Przepływy w przyrodzie są fascynujące, co można zobaczyć choćby w tym klipie obrazującym prądy oceanów, opracowanym w NASA:

Chcąc śledzić inny kluczowy dla życia system, prądy powietrzne, warto zerknąć na mapę USA aktualizowaną co godzinę na podstawie danych z amerykańskiej Narodowej Cyfrowej Prognostycznej Bazy Danych. Poniższy obrazek to nic, w porównaniu z tym co oferują na swojej stronie, hint.fm, Fernanda Viégas i Martin Wattenberg. Można obserwować wiatry prawie na żywo, powiększając interesujące obszary.

Viégas i Wattenberg chcą tworzyć takie obrazy dla innych regionów świata i proszą o źródła danych. Takiej mapy Polski można się spodziewać nie wcześniej niż za jakieś 100 lat, bo na danych z polskich stacji meteorologicznych trzyma łapę IMiGW, żądając kroci za dostęp. O tym problemie można przeczytać w artykule w „Gazecie Wyborczej” z początku marca.

Zainteresowanych dynamiką płynów odsyłam na Fuck Yeah Fluid Dynamics, gdzie można znaleźć przeróżne materiały związane z tą dziedziną.

Not Exactly Rocket Science

Reklamy

Tagi: ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: