Zemsta rekinów

Wydawać by się mogło, że żarłacz biały stanowi jedno z największych zagrożeń dla człowieka. Chłodna analiza danych wykazuje, że jest dokładnie odwrotnie. Dotychczasowy wynik walk wynosi jakieś parędziesiąt milionów do jednego, na korzyść człowieka. Jeżeli dalej tak pójdzie, to ten morderczy stwór może całkowicie wyginąć.

Żarłacz biały. Fot. Mila Zinkova, z Wikimedia Commons na licencji GFDL.

Żarłacz biały, zabójca ryb, żółwi i waleni.
Fot. Mila Zinkova, z Wikimedia Commons na licencji GFDL.

Płetwy rekinów są w wielu regionach świata bardzo drogim przysmakiem. Nowe badania sugerują jednak, że ich amatorzy mogą się spodziewać bardzo ciężkich schorzeń. Może się jednak okazać, że umrą długo po tym jak wykończą ostatniego rekina.

Zupa z płetw rekina jest cenionym przysmakiem w Chinach i sąsiednich krajach. Jest bardzo droga i nie każdy będzie miał szansę jej spróbować. A dla wielu z tych, którym się to uda, będą to rzadkie okazje przy wielkich uroczystościach jak chrzciny czy wesela. Przypisuje się tej zupie cudowne właściwości — działa ponoć przeciwnowotworowo, chroni przed chorobami serca, wzmaga potencję i energię życiową. Jest to mniej więcej taki sam zakres działań jaki posiada róg nosorożca, chlorofil, czy wysoko rozcieńczony roztwór wodny z martwej kaczki. Podobnie działają też niektóre kryształy oraz plastikowe bransoletki. Jeszcze innym sposobem na osiągnięcie takich efektów są zrytualizowane rozmowy z istotami ponadnaturalnymi. Oferujący takie cudy przekonują odbiorców, że stosując tę a nie inną metodę zostaną z wszystkiego uleczeni, a ich życie seksualne zmieni się nie do poznania. I całkiem dobrze na tym zarabiają.

W opublikowanej niedawno w Marine Drugs pracy (en) badaczy z Uniwersytetu Miami przedstawiono wyniki analizy próbek płetw rekinów napotkanych w okolicach Florydy. Wszystkie zawierały produkowaną przez cyjanobakterie neurotoksynę, β-metylamino L-alaninę (BMAA). Niektórzy badacze podejrzewają, że ten aminokwas przyczynia się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie zanikowe boczne czy Parkinsonizm. Poza BMAA mięso rekinów może też zawierać spore ilości rtęci, również toksycznej dla ludzi. Wyniki badań są w przystępny sposób opisane (en) na stronie Uniwersytetu Miami.

Może te doniesienia wpłyną na zmniejszenie popytu na rekiny. Szacuje się, że co roku ginie około 100 milionów tych ryb. Złapanym odcina się same płetwy, a okaleczone zwierzęta wrzuca się z powrotem do wody, w której szybko giną z braku tlenu. Próby ograniczenia połowów rekinów, na przykład w ramach CITES, konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami, nie są zbyt skuteczne. Przeciw limitom i zakazom protestują głównie Chiny. Unia Europejska nie wprowadza całkowitego zakazu połowu rekinów, choć jej kraje członkowskie zużywają mniej więcej jedną trzecią światowej produkcji. Wizerunek chłodnego zabójcy spod powierzchni oceanu na pewno nie pomaga w ochronie rekinów.

W latach 2003-2006 w atakach rekinów ginęło na całym świecie średnio 4,3 osoby rocznie. Dla ludzi o wiele bardziej niebezpieczne są bliskie kontakty z tymi oto zwierzętami:

By Pikaluk (Flickr: One Gorgeous Cow) [CC-BY-2.0 (www.creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Żarłacz trawy, zabójca ludzi.
Fot. Pikaluk, z Wikimedia Commons na licencji CC-BY-2.0

Jak donosi Deep Sea News (en), gdzie autorzy rzadko kiedy zajmują się czymkolwiek oddalonym od oceanów i mórz, w latach od 2003 do 2008 w USA rekiny zabiły 4 osoby, a krowy 108. Najczęściej były to przygniecenia przy przepędzaniu bydła, ale zdarzyło się kilka ataków osobników znanych już wcześniej z agresywności. Szczegółowe dane znajdują się na stronie CDC (en).

Reklamy

Tagi: , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: