Pokrętne drogi do nieba

Jak donosi Huffington Post (en), mormoni parę dni temu ochrzcili Anne Frank, pomimo wielokrotnych zobowiązań do zaprzestania swoich praktyk w przypadku ofiar holokaustu. Nie zrobili tego po raz pierwszy. Według Helen Radkey, byłej mormonki zajmującej się ujawnianiem takich perełek, chrzcili ją już i bierzmowali co najmniej dziewięć razy w okresie od 1989 do 1999 roku. Teraz komuś się pewnie nudziło, więc znów została przepuszczona przez serwery chrztu.

Anne Frank w 1942 roku

Serwis Słynni martwi mormoni (en) to urocza kolekcja różnych postaci, aktorów, muzyków, polityków, pisarzy, naukowców, zabójców, striptizerek, hierarchów i świętych kościoła katolickiego, których łączy to, że zostali ochrzczeni przez mormonów. Warto zwrócić uwagę na to, że w księgach mormońskich jako rodzice św. Ambrożego podani są Ambroży i Pani Ambroży. Fakt, syn nazywał się tak jak ojciec, ale określenie „Mrs. Ambrose” jest, hmm, urocze. Z innych hierarchów, a może i niedługo świętych, ochrzcili również, czterokrotnie, Karola Wojtyłę.

Protesty nie dają nic. E. Thomas Wood, amerykański autor biografii Jana Karskiego, którego mormoni też zaszczycili swoim sakramentem, protestował w tej sprawie (jego list do mormonów tu (en)), ale przypomina to trochę przekonywanie ludzi wierzących, że picie alkoholu jest ciężkim grzechem, do tego by nie oburzali się na tych, którzy bez wina nie są w stanie przeprowadzić obrzędów religijnych.

To, że po śmierci jakiś związek wyznaniowy zrobi co zechce z pamięcią po zmarłej osobie nie jest niczym szczególnym. Św. Katarzyna Drexel na długo przed śmiercią wyrażała swój sprzeciw przeciwko kanonizowaniu jakiejkolwiek członkini założonego przez siebie zgromadzenia. O niej i o innych niechętnie obserwujących watykańską fabrykę świętych już dawno temu tu wspominałem.

Miło jest mieć parę fajnych kwiatków na kapeluszu i związki wyznaniowe nie są jedynymi organizacjami, które biją się o co ciekawsze postaci. Dla Polaków Kopernik był Polakiem, dla Niemców Niemcem, a dla kobiet z przyszłości był kobietą. Trochę to przypomina historię, gdy parę lat temu jedno z najbardziej renomowanych krakowskich liceów zaprosiło na spotkanie swoich absolwentów znanego krakowskiego dziennikarza. Ów uprzejmie odpowiedział, że za zaproszenie dziękuje, ale chciałby przypomnieć, że w trzeciej klasie został z tego liceum wyrzucony i jest absolwentem zupełnie innego.

UPDATE 2015.01.12: Strona famousdeadmormons.com już nie istnieje, ale pozostała w pamięci Wayback Machine. Linki w tekście poprawione.

Reklamy

Tagi: ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: