Wizualizacje i interdyscyplinarność

Infografika to nie tylko ładniejsze i ciekawsze przedstawienie zjawisk, które nas otaczają i dotyczą. To także droga do ich zrozumienia, a czasem sposób na rozwiązanie prawdziwych problemów. Astronom Michelle Borkin w swoim wystąpieniu an TEDx Boston 2011 pokazuje (od 5:20), jak metoda przedstawiania danych stosowana przez astronomów wpływa na trafność diagnoz zaburzeń układu krążenia. Oglądając klasyczny angiogram CT (tomografowy obraz przepływu krwi w naczyniach) lekarze wyłapywali 39% niebezpiecznych sytuacji. Zastosowanie wykresu drzewiastego, który Borkin stosuje w badaniach mgławic, zwiększyło trafność do lekarzy do 62%. Jednym z podstawowych grzechów lekarzy, astronomów i fizyków jest stosowanie tęczowych kolorów. Porzucenie ich na korzyść schematu monochromatycznego dało trafność 91%.

Michelle Borkin zwraca uwagę na korzyści płynące z podejścia interdyscyplinarnego. Przedstawiony sposób wizualizacji astronomowie pożyczyli od bioinformatyków badających ekspresję genów. Ci z kolei byli inspirowani wykresami biologów ewolucyjnych. Takich wykresów używał już Charles Darwin. O tym jak interdyscyplinarność i medycyna mogą uratować życie opowiadał ciekawie Tal Golesworthy na TEDx Kraków 2011 (wideo na końcu tego wpisu).


Na swoim blogu EdMatics Kevin Flora zebrał spis spisów najlepszych infografik roku 2011. Jednym z wielu przykładów jest interaktywna infografika w The New York Times, która pokazuje, że pomimo wzrostu liczby huraganów w USA przez ostatnie kilkadziesiąt lat, nadal każdego roku ginie od nich przeciętnie podobna ilość osób (1974 i 2011 to były wyjątki).

A jeżeli chcemy wiedzieć, czym zajmowali się the Beatles w latach 1963-1966, to Michael Deal przedstawił nam to i jeszcze trochę.


Na wystąpienie Michelle Borkin zwrócił moją uwagę wpis na nic prostszego.

Reklamy

Tagi: , , , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: