Michael Schermer o dziwnych przekonaniach

Warto posłuchać wykładu Michaela Schermera, założyciela The Skeptics Society, na TED w 2006 roku, w którym mówi jak ważny dla nauki i poznania jest sceptycyzm:

(link do wykładu na stronie TED)

W wykładzie jest dużo mniej lub bardziej znanych przykładów pareidolii (o której tu czasami coś jest) czy dowiedzieć, jaki jest przekaz odtwarzanego wspak „Stairway to Heaven”, a także dlaczego jeżeli na budowli pojawia się więcej niż jeden cudowny wizerunek, to te nadliczbowe warto zmyć.

We wrześniu 2005 Simon Singh, fizyk i popularyzator nauki, skomentował w „The Guardian” istotny błąd w piosence Katie Melua „Nine million bicycles in Beijing”:

Jesteśmy dwanaście miliardów lat świetlnych od krawędzi. To domysł — nikt nigdy nie może powiedzieć, że to prawda, ale wiem że zawsze będę z tobą.

Tę piosenkę akurat skomponował i napisał jej manager Mike Blatt, ale Melua, jako były członek kółka astronomicznego, była zawstydzona. Zareagowała bardzo ładnie — pojawiła się z Singhiem w studio BBC i zaśpeiwała poprawioną wersję:

Jesteśmy 13,7 miliardów lat świetlnych od krawędzi widzialnego wszechświata. To dobre oszacowanie z dobrze zdefiniowanymi poprzeczkami błędu. I z całą dostępną informacją mogę przewidzieć, że zawsze będę z tobą.

Można tych fragmentów posłuchać pod sam koniec wykładu Schermera, a niecierpliwi mają je na tacy na YouTube. Poprawna naukowo wersja brzmi trochę, ehm, dziwnie. Nic dziwnego, że nauka ma problemy z przebiciem się do popularnej świadomości.

Reklamy

Tagi: , , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: