Co za cudowny świat

Jak bardzo kontrowersyjny może być film przyrodniczy? Dość.

Discovery Channel, który będzie wyświetlał od wiosny 2012 w USA przyrodniczy serial BBC, „Zamarznięta Planeta”, chciał zrezygnować z emisji ostatniego odcinka, „Na cienkim Lodzie”. Obawiano się, że wizja roztopienia Arktyki, którą przedstawia David Attenborough, mogłaby zaniepokoić wielu widzów. Protesty przeciw pomysłowi Discovery Channel okazały się skuteczne i 6 grudnia ogłoszono, że Amerykanie jednak ten odcinek zobaczą. Narratorem serialu w USA nie będzie Attenborough, lecz Alec Baldwin.

W Wielkiej Brytanii Attenborough, który obawia się, że lód arktyczny może zniknąć już nawet w 2020 roku, został zaatakowany za brak obiektywności i alarmizm przez konserwatywnego polityka brytyjskiego, Nigela Lawsona, barona Lawsona z Blaby:

Gdyby chciał być obiektywny, wskazałby na fakt, że choć obserwacje satelitarne potwierdzają, że zasięg lodu arktycznego zmniejszał się przez ostatnie 30 lat, te obserwacje satelitarne pokazują, że ogólnie pokrywa lodowa morza na Antarktydzie zwiększała się w tym samym okresie.

Czytając tę i inne wypowiedzi Lawsona w artykule w Daily Mail (en) niedźwiedzie polarne powinny się cieszyć, że w sumie będzie więcej lodu. Szkoda tylko, że nie w ich okolicy.

Dodatkowo BBC zostało oskarżone o sfałszowanie sceny narodzin niedźwiedzi polarnych (niedźwiedziątka można przez chwilę zobaczyć w przedstawionym klipie). Scena była kręcona w holenderskim zoo, czemu BBC nie tylko nigdy nie zaprzeczało, ale o czym informowało na stronie programu. Próba nakręcenia czegoś w Arktyce skończyłaby się zapewne śmiercią zarówno realizatorów serialu jak i niedźwiadków.

Reklamy

Tagi: , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: