Czy Kraków będzie nową Doliną Krzemową?

Oczywiście znowu kłania się prawo nagłówków Betteridge’a, o którym było tu niedawno. Poprawna odpowiedź brzmi najprawdopodobniej „nie”. Ramón Tancinco, szef Rozwoju Strategii Biznesowych na Centralną i Wschodnią Europę w Cisco Systems, uważa, że Kraków taką szansę ma, i swoje niecałe czternaście minut na krakowskim TEDx poświęcił na tłumaczenie dlaczego jest o tym przekonany, i jak można to osiągnąć:

Jedno z ciekawych spostrzeżeń dotyczy porażek w Dolinie Krzemowej. Tancinco mówi (około 6:15) tak:

[Słyszymy] o tych wszystkich firmach, które są fantastyczne. Jednak droga do Doliny Krzemowej, i to jest niewypowiadana prawda, droga do Doliny Krzemowej jest wybrukowana padniętymi firmami. Więc na każdy superspektakularny sukces znajdą się dwie czy trzy firmy, które w istocie padają. I wydaje mi się, że ważne jest aby to zrozumieć; ludzie uwielbiają świętować sukces, ale jest duży lęk przed porażką. To jest zrozumiałe, wydaje mi się, że taka jest ludzka natura. Ale w Dolinie Krzemowej ludzie noszą znak porażki często jako znak dumy, ponieważ w pewien sposób się regenerują, ciągle powracają do systemu, dzięki swojej uporczywości, i ponieważ kultura Doliny Krzemowej na to pozwala. I wydaje mi się, że to nawiąże do następnego slajdu. Trzeba wiedzieć, że istnieje cykl destrukcyjnej twórczości w kapitalizmie, szczególnie w Dolinie Krzemowej, który jest bardzo specyficzny. I myślę, że coś takiego zaczynamy widzieć w Krakowie.

Ponadto miejmy nadzieję, że fakt umieszczenia w prezentacji AGH na pierwszym miejscu przed UJ nie sprowokuje świętej wojny między tymi zacnymi uczelniami.

Chyba wszystkie wystąpienia z tegorocznego TEDx Kraków można wreszcie zobaczyć tu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, co o medycynie i inżynierii mówił Tal Golesworthy. Pisałem o jego wystąpieniu zaraz po TEDx, teraz można go zobaczyć i posłuchać (choćby po to by zobaczyć jak na scenę rzuca wynaleziony przez siebie wszczep aortalny, około 4:16):

A wykład Jerzego Vetulaniego najlepiej zobaczyć na jego blogu „Piękno neurobiologii”.

Reklamy

Tagi: ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: