Rakotwórcze cukierki powodują ADHD?

Prawo nagłówków Betteridge’a (en) stwierdza, że na każdy nagłówek kończący się znakiem zapytania można odpowiedzieć „nie”. Kilka lat temu Ian Betteridge pisał o nieodpowiedzialnym dziennikarstwie:

Powodem, dla którego dziennikarze stosują ten rodzaj nagłówka, jest to, że wiedzą, że ich narracja jest prawdopodobnie gówno warta, i że nie mają źródeł i faktów na jej poparcie, ale wciąż chcą to puścić. Dlatego, oczywiście, jest to tak powszechne w Daily Mail.

Dobrym przykładem jest praca w Arxiv Czy pozorne ponadświetlne prędkości neutrin mogą być wytłumaczone przez pomiary słabo kwantowe? (Can apparent superluminal neutrino speeds be explained as a quantum weak measurement?). Abstrakt pracy jest o wiele krótszy od tytułu, więc można go tu przytoczyć w całości:

Probably not.

Niestety, tytuł artykułu w Dziennik Gazeta Prawna nie kończy się znakiem zapytania, lecz spokojnie stwierdza: Dopalacze można kupić w szkolnych sklepikach.

Raczej nie. Na pewno można kupić dopalacze od lokalnego dealera w szkole. Być może znajdzie się jakiś szkolny sklepik, w którym spod lady można kupić nielegalną substancję. W sklepikach szkolnych można kupować słodycze. W artykule nie opisano żadnych konkretnych przypadków zaburzeń czy liczby cierpiących dzieci. Stwierdzono jedynie, że pewne barwniki w słodyczach powodują, że dzieci są rozkojarzone i pobudzone.

Lista substancji wymienionych w artykule, a właściwie na ilustracji do artykułu, zgadza się prawie całkowicie z listą substancji badanych w 2007 roku na dzieciach w Wielkiej Brytanii (E102, E104, E110, E122, E124, E129), pominięto tylko benzoesan sodu (E211), który nie jest barwnikiem lecz konserwantem. Wyniki badań nie były jednoznaczne — gdyby były, substancje zostały by zakazane (tu artykuł z BBC z 2007, a tu praca w Lancet).

Swoim działaniem słodycze przypominają zatem dopalacze. Okazuje się jednak, że zarówno policja, jak i sanepid mają związane ręce. Szkodliwe barwniki są całkowicie legalne.

Tak. Są legalne. Od lat. Tak samo jak legalne są kleje, gałka muszkatołowa, muchomory czerwone i tysiące innych substancji i organizmów zawierających związki psychoaktywne. Jeżeli ktoś postanawia ich nadużywać, to bardzo trudno jest go/ją powstrzymać, o czym świadczą dane dotyczące palenia papierosów i picia alkoholu, zarówno u dorosłych jak i u młodzieży szkolnej. Te zjawiska są jednak tak powszechne, że ich wartość medialna jest równa zero. Czy nagłówek 12-latek zabrał na wycieczkę szkolną pół kilo narkotyków nie przyciąga uwagi? A może dotyczyć jednej półlitrowej puszki piwa, bo alkohol, co potwierdzi każdy specjalista, narkotykiem jest.

W artykule w DGP pojawia się wypowiedź prawnika, który uważa, że szkoła może skarżyć dostawcę słodyczy za niezgodność towaru z umową:

Szkoła zamówiła przecież cukierki, a dostała środki psychoaktywne.

Szkoła zamówiła cukierki i dostała cukierki, które zawierają legalne barwniki potencjalnie związane z zaburzeniami psychicznymi. Potencjalnie to ważne słowo. Czy mam skarżyć aptekę, że kupując zwykły środek przeciwkaszlowy, taki jak neoazarin, dostaję substancję psychoaktywną i narkotyczną — fosforan kodeiny? A co zrobić z praktyką stosowaną w wielu szpitalach, gdy pacjent po operacji jamy brzusznej dostaje bardzo małe dawki morfiny nie jako środek przeciwbólowy, lecz po to by kaszląc nie zerwał szwów i popsuł ciężkiej pracy lekarzy?

Efekt artykułu może być pozytywny — na pewno znajdą się rodzice, którzy ograniczą dostęp dzieci do słodyczy, przy okazji chroniąc je przed próchnicą, otyłością i cukrzycą. I którzy zaczną dokładniej czytać wykazy składników na opakowaniach. Ale póki co dzieci nie kupują dopalaczy w sklepikach szkolnych, a korekta przegapiła brak znaku zapytania w tytule artykułu.

Reklamy

Tagi: , , , ,

Komentarze 2 to “Rakotwórcze cukierki powodują ADHD?”

  1. Ocochozi Says:

    ale pierdolisz jak pogięty

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: