Pareidolia wybiórcza

Kiedy usłyszałem, że 11 listopada chmury nad Polską ułożyły się w bardzo charakterystyczny sposób, pomyślałem o jakimś orle białym czy Madonnie częstochowskiej. Ale usłyszeć to nie zobaczyć. Artykuł na gazeta.pl deser.pl jest wielce przekonujący:

Na zdjęciu satelitarnym widzimy, że dzisiaj chmury pokrywają powierzchnię łudząco podobną do terenów należących do Polski zaraz po I wojnie światowej. Porównajcie sami:Powyższe zdjęcie pochodzi bezpośrednio z sat24.com, ale jest to ta sama sytuacja co w artykule. Porównywanie zdjęcia z przedstawioną w artykule mapą gęstości zaludnienia z 1930 roku to niezły chwyt — mapa jest dość blado napaćkana, co nie pomaga oku dopatrzyć się szczegółów. Poza tym granice Polski w 1930 wyglądały trochę inaczej niż w 1918. Zleciłem szybkie sprawdzenie faktów — zdjęcie z sat24.com jest nie z 11 a z 10 listopada, toteż proces tworzenia granic nie jest jeszcze doskonały. Półwysep Helski jest w rękach Niemców, a z Warszawy do Prus tuż tuż. Wygląda też na to, że na Rysach powiewa flaga ze swastyką. No i chyba Władywostok jest nasz, a jak nie to zaraz będzie. Dysponując zdjęciem całej Europy warto zwrócić uwagę na kotka, który wychodzi z Niemiec w stronę Francji.

O pareidoli wspomniałem jakiś miesiąc temu. A to pisałem ponad rok temu, teraz więc powtarzam i dodaję obrazy:

Jeden z moich ulubionych blogów to Strange Maps, też tu na wordpress.com na Big Think. Każdy wpis to mapa, stara lub nowa, całego świata lub małego miasteczka, ale zawsze z ciekawą historią.

Na dwóch mapach można znaleźć Polskę podzieloną na dwie części. Jedna z nich to mapa całej Europa podzielona według preferencji alkoholowych: wino, piwo, wódka.

Druga to wyniki wyborów parlamentarnych w roku 2007.

Na obu podział przebiega prawie identycznie, wzdłuż granicy cesarstw Rosyjskiego i Niemieckiego. Daje do myślenia.

Reklamy

Tagi: , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: