Dawna historia heroiny

Czy Lukrecjusz, Wergiliusz, Owidiusz, Lukan i Publiusz Papiniusz Stacjusz byli heroinikami? Czy tylko opiewali zalety heroiny? Nie według Zmierzchu i upadku cesarstwa rzymskiego Gibbona, choć może się tak początkowo wydawać. A to coś tutaj?

[Okręt liniowy] „Hoche” był otoczony, broniony z heroiniczną odwagą przez ponad cztery godziny dopóki prawie już tonął, i dopiero wtedy się poddał.

To z tomu piątego Historii Irlandii w osiemnastym wieku Williama Edwarda Hartpole Lecky’ego, a fragment dotyczy francuskiej ekspedycji na wybrzeże Irlandii w 1798 roku. Francuzi na heroinie? W 1798? To jakim prawem Bayer twierdzi, że heroina powstała dopiero w 1897?

To drobne zamieszanie jest wynikiem faktu, że skądinąd bardzo przydatny Ngrams Viewer z Google Labs korzysta z korpusu zeskanowanych dzieł, które nie zawsze zostały poprawnie potraktowane przez automatyczne systemy rozpoznawania znaków. Zarówno w przypadku rzymskich poetów jak i francuskich marynarzy chodzi oczywiście o „heroic”, ale bardzo często znajduje się „herein” czy ucięte „heroine”. W każdym razie, te trochę ponad 11 tysięcy wyników wyszukiwań w Google Books słowa „heroin” w okresie od 1800 do 1880 może nieźle namieszać jeżeli nie sprawdzi się źródeł. Nie sądzę, żeby chociaż raz pojawiło się w tym okresie słowo „heroin”, chyba że jako literówka. A chciałem tylko wiedzieć, czy heroina już całkiem wyparła bohaterki z literatury.

Reklamy

Tagi: , , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: