Autor, autor

Nie trzeba było czekać siedemdziesiąt lat od śmierci autora powyższego zdjęcia by wygasły doń prawa autorskie. Autor zapewne miewa się dobrze, ale w świetle polskiego prawa nie może mnie skarżyć o naruszenie praw autorskich za zamieszczenie jego autoportretu, bo makakom prawo to nie przysługuje. Długi, rozsądny artykuł tłumaczący, dlaczego ten sympatycznie wyglądający mieszkaniec parku narodowego na północnym Celebes w Indonezji nie dostanie ani rupii z tantiem, można przeczytać na VaGla.pl.

Amerykański serwis TechDirt zamieścił zdjęcia z artykułu w Daily Mail (en). Wkrótce potem agencja Caters News, reprezentująca właściciela aparatu porwanego przez makaka, Davida Slatera, poprosiła TechDirt o usuniecie zdjęcia ze strony. Techdirt, po konsultacji z czterema prawnikami, odmówił, twierdząc, że nikt nie ma praw autorskich do zdjęcia (en). W świetle prawa USA wydaje się, że mają rację. Może teraz Caters News powinna skoncentrować się na stronach kanadyjskich — tam autorem jest osoba, która była posiadaczem negatywu, płyty czy zdjęcia.

Różne zwierzęta nakręciły już niejeden film skradzionym sprzętem.

Tu kamerę ukradła mewa:

A tu ośmiornica:

A tu lew:

Ponieważ przepisy o prawach autorskich w różnych krajach często podkreślają czynnik twórczy, to problemy robią się coraz ciekawsze. Czy jeżeli nieświadome aktu twórczego paromiesięczne dziecko naciśnie spust aparatu znajomych, to czy posiadaczem praw autorskich jest ono, czy znajomi? A jeżeli to jest aparat matki?

Jak zauważył pewien anonim w dyskusji na BoingBoing (en), gdzie pierwszy raz natrafiłem na makaka, małpie przyda się prawnik, a on zna parę wykwalifikowanych osłów, które chętnie wezmą sprawę.

W opisanych przypadkach udało się odzyskać skradzione aparaty i kamery. Gdyby jednak to się nie udało, serwis Stolen Camera Finder (en) wyszukuje zdjęcia zrobione ze skradzionego aparatu. Na podstawie informacji w zrobionym przed kradzieżą zdjęciu wyszukuje w sieci inne zrobione z tego właśnie aparatu.

Reklamy

Tagi: , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: