Wysyp bliźniąt — to nie Mengele

New twins at Hoppringle - geograph.org.uk - 1240477

Co myślisz zależy od tego co czytasz i jak poważnie traktujesz swoje źródła. Opublikowana na początku czerwca w PloS ONE (en) praca wydaje się ostatecznie obalać hipotezę, że duża liczba urodzin bliźniąt w brazylijskim miasteczku Cândido Godói (en) jest wynikiem działań niesławnego nazistowskiego medyka. To jednak nie przeszkodzi bezmyślnym dziennikarzom pisać sensacyjne artykuły, w których stosują starą dobrą zasadę: jeżeli fakty się nie zgadzają z twoją teorią, to tym gorzej dla faktów.


Josef Mengele przeprowadzał liczne eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, a szczególnie interesował się bliźniętami jednojajowymi, których zabił około trzy tysiące. Po zakończeniu II wojny światowej ukrywał się w Niemczech, a w 1949 roku uciekł do Ameryki Południowej. Tam pracował jako nadzorca gospodarstwa rolnego, praktykował również medycynę.

Argentyński historyk Jorge Camarasa w swojej książce Mengele: anioł śmierci w Ameryce Południowej z 2008 roku twierdzi, że Mengele odwiedzał Cândido Godói jako weterynarz. Przy okazji również badał kobiety i udzielał im porad medycznych. I w jakiś sposób przeprowadził niecne eksperymenty, które sprawiły, że zaczęła się rodzić masa bliźniąt. A potem musiał uciekać do Paragwaju, więc nie zdążył im nic zrobić.

Tabloidy musiały podchwycić taką gratkę i przedstawiają tylko hipotezę Camarasa, zdecydowanie ciekawą i sensacyjną, pomijając proste fakty, które jej przeczą. The Telegraph twierdzi (en), że pierwsza ciąża bliźniacza w Cândido Godói miała miejsce w roku 1963. The Sun przytacza (en) również rok 1963, i tak samo pomija wszelkie inne możliwości, tak jak autorzy wpisu na tvn24 i w Dzienniku. Nieźle na tym tle wypada Przegląd, w którym przedstawiono hipotezy inne niż ingerencja dra Mengele. Wszystkie wspomniane artykuły rozwodzą się nad faktem, że bliźnięta są blondynami i mają niebieskie oczy. W środku brazylijskiej dżungli.

Otóż ciąże mnogie zdarzały się i zdarzają w Cândido Godói rzeczywiście bardzo często (10% w porównaniu z 1,8% w regionie). Tak jak w Igbo-Ora w Nigerii (en) i w Kodinhi w Indiach (en), których Mengele raczej nie odwiedzał.

Artykuł Twin Town in South Brazil: A Nazi’s Experiment or a Genetic Founder Effect? (Miasteczko bliżniąt w południowej Brazylii: Eksperyment nazisty czy genetyczny efekt założyciela?) przestawia następujący fakt: bliźniąt jest więcej. I było ich więcej od dawna i nie ma różnicy w proporcjach bliźniąt urodzonych w okresach 1927-1958 (gdy mały przyrodnik Mengele jeszcze bawił się zwierzętami) i 1958-2008. Nie było też gwałtownego skoku w latach 1964-1968, kiedy to ponoć przebywał tam Mengele. Z kolei analiza izonymii wskazała, że kobiety z większą ilością ciąż mnogich mają znacząco wyższy współczynnik wsobności niż te, które nigdy nie miały bliźniąt. Mówiąc prostszym językiem, w okolicy jest więcej chowu wsobnego — kuzyni reprodukują się z kuzynami. A blond włosy i niebieskie oczy? Cândido Godói zostało założone pod koniec XIX wieku przez imigrantów, 80% z Niemiec i Polski. Autorzy kończą abstrakt:

Jeżeli ta hipoteza jest poprawna, to ta społeczność stanowi cenną populację, w której można zidentyfikować genetyczne czynniki związane z ciążami mnogimi.

Sensowny obraz sytuacji można znaleźć w New Scientist (en) i National Geographic (en).

A skoro już jestem przy bliźniakach, to muszę wspomnieć historię pewnego biologa, któremu urodziły się bliźnięta jednojajowe. Jedno ochrzcił, drugie trzymał jako grupę kontrolną.

Reklamy

Tagi: , , , , ,

Jedna odpowiedź to “Wysyp bliźniąt — to nie Mengele”

  1. kwadratt Says:

    Świetne!
    Rozszerzę jedynie wątek Mengele.
    Mianowice sensacyjność faktu przebywania jego osoby w miejscu o ponadprzeciętnym wskaźniku urodzin bliźniąt, wynika z interpretacji tego faktu. To jest: skoro Mengele + bliźniaki, znaczy Mengele coś kombinował w łonach autochtońskich rodzicielek, by najpewniej stworzyć rasę małych Adolfików. Tymczasem najpewniej było zupełnie odwrotnie: to podstarzały Mengele, kierowany niespełnionymi ambicjami boga genetyki, zaciekawiony tajemniczym fenomenem bliźniąt, na surowej prowincji. Starał się być ważnym. Utrwalał swój mit tak, jak dane mu było, przyjmując cielęta na świat.
    Szaleniec do końca.

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: