Wysyp bliźniąt — to nie Mengele

New twins at Hoppringle - geograph.org.uk - 1240477

Co myślisz zależy od tego co czytasz i jak poważnie traktujesz swoje źródła. Opublikowana na początku czerwca w PloS ONE (en) praca wydaje się ostatecznie obalać hipotezę, że duża liczba urodzin bliźniąt w brazylijskim miasteczku Cândido Godói (en) jest wynikiem działań niesławnego nazistowskiego medyka. To jednak nie przeszkodzi bezmyślnym dziennikarzom pisać sensacyjne artykuły, w których stosują starą dobrą zasadę: jeżeli fakty się nie zgadzają z twoją teorią, to tym gorzej dla faktów.


Josef Mengele przeprowadzał liczne eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, a szczególnie interesował się bliźniętami jednojajowymi, których zabił około trzy tysiące. Po zakończeniu II wojny światowej ukrywał się w Niemczech, a w 1949 roku uciekł do Ameryki Południowej. Tam pracował jako nadzorca gospodarstwa rolnego, praktykował również medycynę.

Argentyński historyk Jorge Camarasa w swojej książce Mengele: anioł śmierci w Ameryce Południowej z 2008 roku twierdzi, że Mengele odwiedzał Cândido Godói jako weterynarz. Przy okazji również badał kobiety i udzielał im porad medycznych. I w jakiś sposób przeprowadził niecne eksperymenty, które sprawiły, że zaczęła się rodzić masa bliźniąt. A potem musiał uciekać do Paragwaju, więc nie zdążył im nic zrobić.

Tabloidy musiały podchwycić taką gratkę i przedstawiają tylko hipotezę Camarasa, zdecydowanie ciekawą i sensacyjną, pomijając proste fakty, które jej przeczą. The Telegraph twierdzi (en), że pierwsza ciąża bliźniacza w Cândido Godói miała miejsce w roku 1963. The Sun przytacza (en) również rok 1963, i tak samo pomija wszelkie inne możliwości, tak jak autorzy wpisu na tvn24 i w Dzienniku. Nieźle na tym tle wypada Przegląd, w którym przedstawiono hipotezy inne niż ingerencja dra Mengele. Wszystkie wspomniane artykuły rozwodzą się nad faktem, że bliźnięta są blondynami i mają niebieskie oczy. W środku brazylijskiej dżungli.

Otóż ciąże mnogie zdarzały się i zdarzają w Cândido Godói rzeczywiście bardzo często (10% w porównaniu z 1,8% w regionie). Tak jak w Igbo-Ora w Nigerii (en) i w Kodinhi w Indiach (en), których Mengele raczej nie odwiedzał.

Artykuł Twin Town in South Brazil: A Nazi’s Experiment or a Genetic Founder Effect? (Miasteczko bliżniąt w południowej Brazylii: Eksperyment nazisty czy genetyczny efekt założyciela?) przestawia następujący fakt: bliźniąt jest więcej. I było ich więcej od dawna i nie ma różnicy w proporcjach bliźniąt urodzonych w okresach 1927-1958 (gdy mały przyrodnik Mengele jeszcze bawił się zwierzętami) i 1958-2008. Nie było też gwałtownego skoku w latach 1964-1968, kiedy to ponoć przebywał tam Mengele. Z kolei analiza izonymii wskazała, że kobiety z większą ilością ciąż mnogich mają znacząco wyższy współczynnik wsobności niż te, które nigdy nie miały bliźniąt. Mówiąc prostszym językiem, w okolicy jest więcej chowu wsobnego — kuzyni reprodukują się z kuzynami. A blond włosy i niebieskie oczy? Cândido Godói zostało założone pod koniec XIX wieku przez imigrantów, 80% z Niemiec i Polski. Autorzy kończą abstrakt:

Jeżeli ta hipoteza jest poprawna, to ta społeczność stanowi cenną populację, w której można zidentyfikować genetyczne czynniki związane z ciążami mnogimi.

Sensowny obraz sytuacji można znaleźć w New Scientist (en) i National Geographic (en).

A skoro już jestem przy bliźniakach, to muszę wspomnieć historię pewnego biologa, któremu urodziły się bliźnięta jednojajowe. Jedno ochrzcił, drugie trzymał jako grupę kontrolną.

Advertisements

Tagi: , , , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s


%d bloggers like this: