Lepsze niż plagiat

Plagiaty naukowe mogą spokojnie popełniać ludzie mało ambitni lub kompletnie głupi. Ci pierwsi nie mają szansy na wysokie stanowiska, ci drudzy niestety nie. Kiedy baron Karl-Theodor zu Guttenberg tworzył swą pracę doktorską w 2007 roku to najprawdopodobniej należał do tych drugich. W rezultacie w marcu 2011 przestał być niemieckim ministrem gospodarki i technologii, a w maju badający jego sprawę komitet stwierdził, że plagiat nie był zwykłą „pomyłką”. Smutno żyć w czasach, gdy ministrami gospodarki i technologii są prawnicy. A na dodatek głupi. Gdyby był mądrzejszy, to nie zyskałby cudownych przydomków, takich jak Baron Kopiuj-Wklej, Zu Copyberg and Zu Googleberg, ale zatrudniłby autora-widmo, albo skorzystał z programu do automatycznego generowania tekstów, takich jak SciGen, znany też pod nazwą rooter.

Program napisany przez studentów jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w USA, Massachusetts Institute of Technology, zasłynął w 2005 roku. Wygenerował tekst zatytułowany Rooter: A Methodology for the Typical Unification of Access Points and Redundancy, który idealnie udawał pracę naukową z dziedziny informatyki. Początek abstraktu brzmiał tak:

Many physicists would agree that, had it not been for congestion control, the evaluation of web browsers might never have occurred. In fact, few hackers worldwide would disagree with the essential unification of voice-over-IP and public/private key pair. In order to solve this riddle, we confirm that SMPs can be made stochastic, cacheable, and interposable.

Co można przetłumaczyć na:

Wielu fizyków zgodziłoby się, że gdyby nie to, że istnieje kontrola zatorów, ewaluacja przeglądarek pajęczyny mogłaby nigdy nie nastąpić. Zaiste, niewielu hakerów na całym świecie nie zgodziłby się z zasadniczym zjednoczeniem voice-over-IP z parą publicznych/prywatnych klucz. W celu rozwiązania tej zagadki potwierdzamy, że SMP mogą być uczynione stochastycznymi, cacheowalnymi i przestawialnymi.

Trochę traci w tłumaczeniu (trochę popsułem to co wypluł Google translate), ale to nic. Oryginał jest kompletnym bełkotem udającym coś sensownego, i to na tyle dobrze, by zostać przyjętym na Światową Multikonferencję Teorii Systemów, Cybernetyki i Informatyki w 2005 roku. Podstęp się wydał, sprawa zrobiła się głośna. Organizatorzy konferencji stracili twarz, a autorzy programu zyskali sławę.

Po drugiej stronie świata, w Federacji Rosyjskiej, skostniały system akademicki generuje absurdy, które naukowcy polscy znają lepiej od swoich kolegów z zachodu. W Rosji odpowiednikiem polskiego CK, który decyduje o byciu lub nie byciu akademikiem, jest WAK. Kilka lat temu WAK stworzył listę „uznanych” czasopism, w których trzeba było opublikować pracę doktorską czy habilitacyjną (w Rosji nazywa się to trochę inaczej) by naukowiec mógł uzyskać wyższy stopień.

W 2006 roku na liście WAK pojawiło się świeżo założono „Czasopismo Publikacji Naukowych Aspirantów i Doktorantów”. Zostało na tyle dobrze rozreklamowane, że w pierwszym roku działalności opublikowano w nim 300 prac, a w kolejnym 500. Michaił Gelfand, naukowiec, dowiedział się o istnieniu czasopisma i zorientował się, że jakość prac jest tragiczna, a założycielem jest prawnik z Kurska. Gelfand postanowił przetestować jakość recenzowania prac przyjmowanych przez czasopismo. Przetłumaczył oryginalną pracę Rooter programem do automatycznego tłumaczenia, ETAP-3, do bibliografii wstawił kilka pozycji rosyjskich, zamienił nazwisko jednego z „cytowanych” autorów na Softporn i wysłał całość do czasopisma.

W dzień po wysłaniu mailem pracy Gelfand został poproszony o dokonanie opłat za publikację (4250 rubli), po tygodniu otrzymał komentarze recenzenta, i odesłał poprawioną wersję. Na stronie czasopisma praca pokazała się trochę ponad miesiąc po złożeniu. A potem całą historię opublikował w swoim czasopiśmie Troitsky Variant (szczegółowa sekwencja czasowa jest przedstawiona na blogu SciGen (en) (oryginalny link jest martwy, ale tu jest zarchiwizowany), a jeszcze więcej o tym na stronie Troitsky Variant (ru)).

Historyjkę podchwyciły rosyjskie media, a już po dwóch tygodniach czasopismo zostało usunięte z listy WAK. Ponadto WAK zmienił zasady wciągania czasopism na listę tak, aby uniemożliwić powtórzenie się takiej sytuacji.

Automatyczne generowanie czegoś co udaje twórczość ludzką staje się coraz bardziej powszechne. Istnieją programy, które zamieniają surowe dane meteorologiczne na zrozumiałą angielszczyznę, inne generują dowcipy. Często ich wyniki muszą być jeszcze trochę opracowane przez człowieka, ale z drugiej strony ludzie sami generują teksty beznadziejne i bezsensowne, więc i tak już trudno odróżnić czy utwór jest dziełem człowieka, czy automatu. Powoli dochodzimy do momentu, w którym programy będą skutecznie zdawały test Turinga na inteligencję, a jednocześnie pojawia się coraz więcej osób, które tego testu nie zdadzą.

Z najnowszych doniesień z pola plagiatów polecam artykuł w GW z 21 maja 2011, z którego dowiadujemy się, że prokuratura nie widzi nic szczególnie szkodliwego w takim postępowaniu.

Program SciGen (tu oficjalna strona) jest programem open-source’owym — możesz z nim robić co chcesz. Może nawet potestować w Polsce.

Reklamy

Tagi: , , , ,

Komentarze 2 to “Lepsze niż plagiat”

  1. nowepogloski Says:

    Bardzo dobry tekst.

    Tylko wstęp bzdetny: „Smutno żyć w czasach, gdy ministrami gospodarki i technologii są prawnicy. A na dodatek głupi.” – mnóstwo jest powodów do narzekania na współczesny świat i życie w nim, naprawdę. A ten nie jest sensowny.

    Co do programów, na pocieszenie pozostaje fakt, że to one są tworami człowieka, a nie na odwrót. Chociaż, kto wie…

    [….]

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: