Sensowny upadek

Zazwyczaj upadki są dla nas groźne. Przeprowadzone lata temu w Wielkiej Brytanii badania wykazały, że 80% upadków na schodach dotyczy osób pod wpływem alkoholu lub z jakimś schorzeniem serca.

Przed upadkami chronimy się na różne sposoby. Ledwo dzieci zaczynają chodzić, pakujemy je w chodziki, by maluszki się przypadkiem nie potłukły. Efekt końcowy jest taki, że są przekonane, że da się bezpiecznie chodzić byle jak. Gdy nadchodzi czas rozstania z chodzikiem (w pewnym wieku już i jeszcze nie wypada) są bardziej narażone na urazy, gdyż po pierwsze nie nauczyły się porządnie chodzić, a po drugie są już wyższe i cięższe. Nie pozwolić dziecku uczyć się upadków to gorzej niż odebranie mu lizaka.

Zaawansowana technologia chroni nas też przed upadkami jednego z najbezpieczniejszych środków transportu — samolotu.

Już w 1998 roku amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa nakazała stosowanie systemu TAWS w co większych samolotach pasażerskich. W roku 2007 tylko 5% linii lotniczych nie było wyposażonych w ten system.

Jeżeli wierzyć anglojęzycznej Wikipedii (TAWS) na świecie tylko dwa razy doszło do „kontrolowanego lotu ku ziemi” w samolocie wyposażonym w TAWS: w 2010 roku w Smoleńsku, i dwa lata wcześniej, w Mirosławcu [KOREKTA 2015-04-07 w Mirosławcu nie było TAWS lecz wyłączono GPWS].

Bardzo miło się dowiedzieć z jednego z nielicznych sensownych polskich portali naukowych, Salonu Naukowego, że miał dzisiaj miejsce bardzo przydatny i ciekawy upadek:

W dach gospodarstwa pod Kruklankami na Mazurach uderzył niewielki meteoryt. Zjawisko wywołało ogromne poruszenie wśród naukowców, bo to pierwszy w Polsce od 17 lat okruch planetoidy odnaleziony natychmiast po spadku na ziemię.

Na szczęście, przy okazji tego upadku nikt nie poniósł ofiar, a nauka zyskała około kilograma czegoś, co wygląda na kamienny chondryt.

Reklamy

Tagi: , , ,

Jedna odpowiedź to “Sensowny upadek”

  1. Chodziki Says:

    To dobrze, że tak się skończyło :)

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: