Niegrzeczne promieniowanie

Ale to promieniowanie narozrabiało. Znamy je już od ponad studziesięciu lat i wiemy już świetnie jakie jest złe, wredne i chce nas wykończyć. A tak miło się zaczynało.

Gdy było jeszcze malutkie, wszyscy je uwielbiali. W latach dwudziestych rad był lekarstwem na wszystko — nowotwory, cukrzycę, reumatyzm i impotencję. A na dodatek zegarki świeciły w nocy.

Jeden z najpopularniejszych „leków”, Radithor (en), reklamowany był jako „kuracja dla żywych trupów” i „wieczny blask słońca”. Dopiero śmierć Ebena Byersa, amerykańskiego bywalca salonów, w roku 1932, rzuciła cień na terapię Radithorem. Gdyby Byers nie był bardzo bogaty nie byłoby go stać na zakup 1400 butelek promieniującego specyfiku, żyłby dłużej i nie straciłby szczęki. Jednym z objawów absorpcji radu w kościach jest nekroza. „Radowa szczęka”, nekroza szczęki pierwszy raz opisana przez dentystę Theodor Bluma w 1924 roku, pojawiała się już wcześniej u pracownic (en) malujących cyferblaty zegarków farbą zawierającą rad i przez to świecącą w ciemnościach. Farb tych zaprzestano używać dopiero w latach 60tych XX wieku.

Wynalazca Radithoru, William J. A. Bailey, szarlatan podający się za lekarza po Harvardzie, zmarł 17 lat po swojej najsłynniejszej ofierze. Na Radithorze i innych specyfikach dorobił się sporej fortuny.

W pionierskich czasach nikt nie bał się promieniowania. Jeszcze teraz badacze czytający dzienniki Marii Skłodowskiej-Curie muszą się zabezpieczać przed nadmiernym promieniowaniem, gdyż półokres rozpadu radu wynosi 1599 lat.

Teraz promieniowanie (było o tym wcześniej) jest be. Niezwykle cenną metodę diagnostyczną opartą na jądrowym rezonansie magnetycznym, Nuclear Magnetic Resonance Imaging (NMRI), przemianowano na Magnetic Resonance Imaging (MRI), bo słowo „nuklearny” (czyli jądrowy) źle kojarzyło się skanowanym idiotom z bombą atomową.

Teraz już tylko nudy. Trochę przy tym wszystkim poginąłem w gąszczu tłumaczeń wikipedycznych. Termin „quackery” przenosi do polskiego „znachorstwo”, z tym że „quackery” jest celowym i prawie zawsze świadomym oszustwem, a znachorstwo w Polsce nie ma tak pejoratywnego znaczenia. Amerykanin nie powie, że idzie do quack doctora, najwyżej do healera, a polak spokojnie uda się do znachora. Z kolei Nuclear Magnetic Resonance prowadzi do Spektroskopii NMR, a więc technice opartej na zjawisku NMR, które w polskiej wikipedii nie jest w ogóle opisane (Spektroskopia NMR odsyła do NMR, a stamtąd mamy przekierowanie do Spektroskopii NMR). Może jakiś zacny wikipedysta to uporządkuje.


Związane wpisy:

Reklamy

Tagi: , , ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: