Śladowe ilości rozsądku

Polska wikipedia nie definiuje terminu „śladowa ilość”, nie czyni też tego angielska, choć termin „trace amount” pojawia się często we wpisach. Może dlatego, że prawie zawsze (w obu językach) stosowany jest niepoprawnie. W chemii analitycznej ilość śladowa substancji to ilość tak mała, że choć możemy stwierdzić obecność substancji, to nie możemy określić dokładnie ile jej jest.

W potocznym użyciu termin ten określa nieznaczną, bardzo małą ilość, ilość najczęściej nie mającą żadnego znaczenia, nie wpływającą na zdrowie (w przypadku substancji) czy cokolwiek („większość teczek [uczniów] znajduje się w ogólniakach, a w zawodówkach ich ilość jest śladowa”, za GW, artykuł dostępny za opłatą).

Pal licho potoczne użycie, gorzej, gdy substancje, początkowo niewykrywalne, stają się dzięki postępowi w chemii wykrywane w ilościach śladowych, a następnie dają się nawet mierzyć. Problem polega na tym, że gdy bardzo chcemy coś znaleźć, to szanse na znalezienie tego są duże.

Szanse na znalezienie w Europie banknotu, szczególnie o większym nominale, który nie zawiera kokainy są coraz bliższe zera. W 2003 BBC przytaczało wypowiedź profesora Fritza Soergel’a z Instytutu Badań Biomedycznych i Farmaceutycznych w Norymberdze, który w styczniu 2002, tuż po wprowadzeniu euro, znalazł ślady kokainy na 2 z 70 banknotów. Trochę ponad rok później kokainę znajdował w 90% przypadków. W grudniu 2006 to samo BBC donosiło, że 94% banknotów euro w obiegu w Hiszpanii nosiło ślady kokainy. Kokaina na banknotach występuje zazwyczaj w dwóch „rozmiarach”. Banknoty, które były używane do wciągania narkotyku, zawierały do setki mikrogramów (nawet do miligrama), zaś pozostałe ilości rzędu kilku do kilkudziesięciu mikrogramów. Te drugie najprawdopodobniej otarły się o te pierwsze w portfelu lub kasie (typowo bierze się od 500 do 2500 miligramów na jeden raz, więc ryzyko uzależnienia od banknotów jest niewielkie).

To musiała być cholernie droga impreza, póki nie wynaleziono potwierdzonej, niedestruktywnej i przyjaznej środowisku metody określania kokainy na banknotach euro (Validated, non-destructive and environmentally friendly determination of cocaine in euro bank notes)

Jesienią 2010 nowonarodzona dziewczynka w Pennsylvanii w USA wylądowała na pięć dni pod opieką służb, ponieważ jej matka nie przeszła testu na opiaty — po zjedzeniu bułki z makiem (link en).

Przeciętny człowiek wytwarza codziennie 3 g alkoholu w procesie fermentacji pożywienia (wikipedia en). Nasza krew zawsze zawiera odrobinę alkoholu, ale przy tej ilości jesteśmy trzeźwi (chyba, że braliśmy coś innego). Każda osoba prowadząca samochód w Czechach, Rosji czy Białorusi mogłaby zostać, technicznie rzecz biorąc, zatrzymana, gdyż dozwolony limit alkoholu w tych krajach wynosi 0% (a dokładniej 0,0‰). Jestem skłonny uwierzyć w rozsądek Czechów, ale na miejscu służb specjalnych Białorusi wykorzystywałbym tę technikę do rozprawiania się z opozycją, co oznacza, że moje opony nie postaną w tym kraju, póki coś tam się nie zmieni. Niektóre kraje, takie jak Arabia Saudyjska, nie tolerują żadnych ilości narkotyków. Tam bałbym się jechać z choćby jednym banknotem. A na święta wielkanocne nie tknę makowca.

Reklamy

Tagi: , ,

Jedna odpowiedź to “Śladowe ilości rozsądku”

  1. Niegrzeczne promieniowanie | Szescstopni Says:

    […] Śladowe ilości rozsądku […]

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: