Skażone wiadomości

Z artykułu na onecie z 18 marca 2011 dowiadujemy się, że:

Ślady skażenia radioaktywnego stwierdzono na samolocie i bagażach pasażerów, którzy przylecieli do Chicago z Japonii

co ów szacowny serwis podaje za cbsnews.com. Dowiadujemy się również, że

Jak podkreślają funkcjonariusze służb celnych żaden z przylatujących samolotów nie jest skażony w takim stopniu, aby stanowić zagrożenie dla zdrowia pasażerów i personelu. Wszyscy pasażerowie, na odzieży których znaleziono ślady promieniowania, zostali skierowani do placówek medycznych. Liczba takich osób nie jest znana.

Nie ma więc zagrożenia, ale pasażerowie są kierowani do placówek medycznych. Co jest grane?

Wygląda na to, że redaktor zachował się standardowo, czyli ani nie pomyślał, ani nie sprawdził źródeł. W artykule z cbsnews.com nie ma słowa o „kierowaniu do placówek medycznych”. Mowa o kierowaniu do służb medycznych pojawia się w artykule na cbslocal.com. Tam jednak akapit brzmi mniej więcej tak:

Urzędnicy celni powiedzieli, że żaden samolot wlatujący do USA nie dał pozytywnego wyniku testu na szkodliwe poziomy promieniowania. Podróżni z objawami choroby popromiennej zostają skierowani do służb medycznych w celu właściwego postępowania.

i wydaje się być wzięty z ogólnego stwierdzenia, nie odnoszącego się do opisywanego wydarzenia. Istotne wydaje się tu być słowo „treatment” na samym końcu powyższego akapitu, które przetłumaczyłem jako „postępowanie”, choć pojawia się ono w słownikach o wiele później niż „leczenie”. Ogólne zostają skierowani zostało zamienione na bardzo konkretne zostali skierowani, nic więc dziwnego, że liczba takich osób nie jest znana. Nikt z pasażerów lotu nie był skażony, tylko trochę promieniowali. Nie dowiadujemy się, jakiego rodzaju było promieniowanie, i jakie miało natężenie. Wiemy tyle co ze zdania „Jasiu się napił”. Mogła to być woda, sok, kawa lub wódka, szklanka, butelka, lub kieliszek (ciekawe jakie napoje i jakie ilości kojarzą się z innymi imionami?). Z artykułu na cbslocal.com dowiadujemy się też, że promieniowanie pochodziło z przewożonego sprzętu medycznego, a także, że jego ilość była typowa przy codziennej działalności na lotnisku. Inny artykuł z Chicago, tym razem po polsku, wspomina o napromieniowanych bagażach. I tyle.

Z artykułu w angielskiej wikipedii o skanowaniu bagażu dowiadujemy się, jakie substancje i przedmioty są odpowiedzialne za 99% alertów: banany (potas), żwirek koci, granit, porcelana i ceramika (rad i uran); za instrukcją obsługi systemu detekcji promieniowania Ludlum Model 3500-1000. Chodzi tu o alerty, a nie fałszywe alarmy — urządzenia wykrywają faktyczne promieniowanie, tyle że nie jest ono istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Z ciekawostek można przytoczyć, że pierwsze zagrożenie promieniowaniem na terenie USA wywołane przez Japonię miało miejsce 10 marca 1945, kiedy to wysłany z Japonii balon ogniowy wylądował przy kompleksie Hanford Site, placówce Projektu Manhattan w stanie Waszyngton i spowodował krótkie spięcie w liniach przesyłowych dostarczających prąd do pomp chłodzących reaktor jądrowy (brak chłodzenia może doprowadzić do stopienia rdzenia reaktora, czyli sytuacji której obawiano się w marcu 2011 w Fukushimie). Urządzenia rezerwowe w Hanford Site prawie natychmiast przywróciły zasilanie.

Promieniowanie może być śmiertelne, niebezpieczne, pożyteczne, niezbędne, zabawne, gorszące. Warto więc dowiedzieć się więcej o co chodzi.

[PS] Jakby im było za mało pomyłek, autor artykułu na onecie podał nazwisko burmistrza jako Deley, a nie poprawnie Richard M. Daley.

Reklamy

Tagi: , , ,

Komentarze 2 to “Skażone wiadomości”

  1. Łukasz Karolewski Says:

    Bardzo ciekawy wpis :) media celowo podkręcają atmosferę lęku przed promieniowaniem, bazując na niewiedzy szarego obywatela. Zapraszam na mojego bloga o podobnej tematyce – promieniowanie.blogspot.com

  2. Niegrzeczne promieniowanie | Szescstopni Says:

    […] promieniowanie (było o tym wcześniej) jest be. Niezwykle cenną metodę diagnostyczną opartą na jądrowym rezonansie magnetycznym, […]

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


%d blogerów lubi to: