Sól świata naszego

„Dzieje soli” Marka Kurlansky’ego to kolejna książka, którą kupuję seryjnie, mimo dość wysokiej jak na tanią książkę ceny. Jest idealna jeżeli potrzebuję szybkiego prezentu dla nieanalfabety. Kogoś kto książki nie czytał od zakupu odstraszy okładka, która może sugerować, że dzieło dotyczy Wieliczki. Nic błędniejszego. Tytuł oryginalny, „Salt. A World History”, o wiele lepiej oddaje charakter książki. Kurlansky prowadzi nas przez historię ludzkości pokazując jak znacząco sól przyczyniła się do takiego a nie innego ukształtowania cywilizacji. Napisana o wiele żywszym i barwniejszym językiem niż ta recenzja, książka przenosi nas z jednego końca świata na drugi i zasypuje gradem wiadomości, często fascynująco nieużytecznych.

Dzieje soli

Kogo obchodzi to, że chłop w średniowiecznej Francji mógł wylądować w więzieniu jeżeli nie upilnował swojej kozy i pozwolił jej lizać naturalną solankę? A to jak katolicki zwyczaj poszczenia doprowadził do postępu w konserwowaniu ryb morskich, co z kolei pozwoliło rybakom pływać na dalsze łowiska gdy przetrzebili już te, które mieli pod ręką? I na co zużywa się w dzisiejszych czasach większość uzyskiwanej soli? A skąd się wzięło słowo „żołnierz”?

Jedyny problem z dokładniejszym opisem książki to to, że chwilowo nie mam żadnego egzemplarza. Ten kupiony tydzień temu poszedł w świat. Ale dzisiejsze poszukiwania w biblioteczce ujawniły inną książkę Kurlansky’ego, o wiele trudniejszą do znalezienia. „Dorsz. Ryba, która zmieniła świat”, nagrodzona w 1999 przez fundację Jamesa Bearda, zostanie opisana niedługo.

Reklamy

Tagi: ,

Tu możesz zostawić komentarz, ale może najpierw przeczytaj "zasady komentowania".

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.


%d blogerów lubi to: